نقد و بررسی فیلم سینمایی Arcadian‏ ‏آرکادین با بازی نیکلاس کیج

توسط ErfaNEP

معرفی فیلم Arcadian

در منظره متروک و پسا آخرالزمانی آرکادین، وحشت در سایه های غروب خورشید در کمین است. در حالی که تاریکی بقایای در حال فروپاشی تمدن را در بر می گیرد، گونه ای از موجودات کابوس وار آخرالزمانی پدیدار می شود که برای خاموش کردن سوسوی ضعیف انعطاف پذیری بشریت عجزآور است. اینجاست، در میان این بوم ترسناک و در عین حال غم افزا، که نیکلاس کیج مبارزه اولیه یک خانواده را برای بقا در برابر وحشت های غیرقابل توصیف رهبری می کند. فیلم آرکادین به کارگردانی بنجامین بروور، یک سینمایی مهیج محکم می بافد که با طرح های شگفت انگیز موجودات عجیب و مجموعه های دلخراش تقویت شده است. با این حال، در زیر نمای هیولایی آن، بررسی غیرمنتظره و تکان دهنده ای از یک خانواده از هم گسیخته نهفته است، موضوعی که در این فیلم لنگر انداخته به شدت به ارتباطات بین شخصیت های خود می چسبد و روایتش را زیر بار ابهام می گوید. در این فیلم آنها با سر بردن به عمق درگیری، تلاش می کنند تا پیروزی ها و کاستی های این تلاقی جسورانه از وحشت و درام انسانی دلخراش را روشن کنند.

 

نقد و بررسی فیلم سینمایی Arcadian‏ ‏آرکادین

درآمدی بر داستان فیلم آرکادین

در خاکستر دنیایی که با وقوع یک فاجعه مرموز قابل تشخیص نیست، خانواده ای از هم پاشیده به اخگرهای ضعیف امید می چسبند. نیکلاس کیج نقش پل، پدری مصمم را به تصویر می کشد که در کنار پسران نوجوانش، جوزف (جیدن مارتل) و توماس (مکسول جنکینز) یک پناهگاه ضعیف ساخته است. در زیر کفن شب، هجمه سیری ناپذیری از موجودات خدانشناس از سایه ها بیرون می آیند که فریادهای تسخیرکننده آنها منادی وحشت های ناگفتنی است. هنگامی که توماس پرشور قبل از شب نمی تواند بازگردد، پل مجبور می شود در تلاشی ناامیدکننده برای نجات پسرش وارد آن تاریکی پر از هیولا شود. همانطور که پدر و پسران در این واقعیت جدید و مخوف حرکت می کنند، پیوندهای شکننده ای که آنها را به هم مرتبط ساخته تا نقطه پارگی کشیده می شوند. پیوند برادری جوزف و توماس به طرز استادانه ای حکاکی شده است، شخصیت های متضاد و مکانیسم های مقابله ای آن ها تصویری کوچک از استقامت بشریت در مواجهه با نابودی است.

 

نقد و بررسی فیلم سینمایی Arcadian‏ ‏آرکادین

بررسی فیلم Arcadian از نقطه نظر بصری

اگرچه منشأ فاجعه در این فیلم با پرده ای از ابهام غیرقابل نفوذ مبهم مانده است، هسته موضوعی آرکادین از عشق عمیقی نشأت می گیرد که لنگرگاه این واحد خانوادگی موقت است، چراغی از امید در میان تاریکی فراگیر. همانطور که آنها با هیولاهای بیرونی و شیاطین داخلی روبرو می شوند، پیوندهای خانوادگی ناگسستنی آنها ممکن است بزرگترین سلاح در برابر تاریکی تجاوزگران باشد.

در ژانر خود، بزرگ ترین دستاورد فیلم Arcadian در توانایی آن در ایجاد آشفتگی و مزاحمت از طریق طرح های موجودات نوآورانه اش نهفته است. هیولاهایی که این دنیای متروک را گرفتار می کنند، ترکیبی جالب از نفرت و هیبت را برمی انگیزند و ادغام ناراحت کننده ای از وحشت اولیه و تقریباً لاوکرافتی را به ما می دهند. این جانوران که در اشکال بی شکلِ خود کابوس وار هستند، از دسته بندی های ساده و مرسوم فیلم های ترسناک سرپیچی می کنند و از توده های دندان های در حال پیچش به هیولاهای ساختارمندتر و الهام گرفته از فیلم بیگانه تغییر شکل می دهند.

 

نقاط مثبت و منفی فیلم آرکادین

در این درجه بندی های ظریف طراحی موجودات است که تیم بروئر استعداد مبتکرانه ای را به نمایش می گذارد. یک لحظه، هنگامی که یک زائده دراز غیرطبیعی به حریم شخصیت فیلم راه می یابد، احساس ترسی آهسته سوز شما را فرا می گیرد. صحنه بعدی، صحنه در گردابی از گوشت های تپنده و دندان های نیش فوران می کند، یک وحشت بیدار که شکلی جسمانی دارد. در حالی که جلوه های عملی موجودات چیزی جز الهام بخش نیستند، نمی توان همین را در مورد تکیه بیش از حد فیلم به دوربین لرزان و صحنه های تیره گفت. آنچه باید تنش کلاستروفوبیک را تقویت می کرد، اغلب با ابهام محض از مسیر خارج می شود. در مواقعی، دوربین با چنان شدت دیوانه کننده ای حرکت می کند و می لرزد که لحظات حیاتی روایت در تاری حرکت غیرقابل تشخیص می شوند. Arcadian با وجود طراحی استادانه ‏موجوداتش و مجموعه ترسناک بقای جذابش، در نهایت زیر بار کاراکترهای خود که به صورتی مبهم ساخته و پرداخته شده است، دست و پا می زند. نگاهی اجمالی به این قلمروی متلاشی شده به ما ارائه می شود، خودروهای زنگ زده و ساختمان های در حال فروپاشی که جامعه ای را که زمانی پر رونق بوده، به تصویر می کشد. با این حال، «چی» و «چرا»ی اساسی در پس این تحول آخرالزمانی به طرز عجیبی مبهم باقی مانده است. بدون این زمینه سازی، موجودات تهدیدآمیز که در شب شکار می کنند، درجه ای از طنین وحشتناک خود را از دست می دهند. آیا افتضاح در آزمایش های علمی دنیا را به هم ریخته ؟ این رستاخیز بیولوژیکی توسط حماقت بشر ایجاد شده است؟ یا شاید یک بلای بزرگ از قلمروهایی فراتر از درک ما به سراغمان آمده اند؟ سکوت فیلم در پاسخ به این سؤالات، مغز آدم را متلاشی می کند.

 

بررسی بازیگران و شخصیت های فیلم آرکادین

در حالی که منظره ترسناک موجودات Arcadian تهدید می کند که عناصر انسانی را تحت الشعاع قرار دهد، نقش آفرینی های متعهدانه بازیگران تا حد زیادی توانسته توجه مخاطب را جلب کند. نیکلاس کیج فیلم را با یک بازی استادانه جذاب می کند و جاذبه های پر از خستگی او در نقش پدر خانواده کاملاً تکمیل کننده لحن فراگیر ویرانی و غم است. کیج به جای اینکه تمایلات خود را برای طغیان های بی هدف افراط کند، نقش پل را با نجابت و اصالت آغشته می کند. حس او به همبازی های جوان جیدن مارتل و ماکسول جنکینز با گرمای محسوس پدرانه آغشته می شود و خانواده موقت آنها را در میان آشفتگی آخرالزمانی مستقر می کند. مارتل و جنکینز، که وظیفه تحمل بیشتر کارهای سنگین عاطفی را بر عهده دارند، به طرز تحسین آمیزی خود را به عنوان برادر درگیر می کنند. جوزف مارتل شدت هوشش را ساطع می کند و خردی فراتر از سنش به نمایش می گذارد، در حالی که توماس جنکینز تجسم ساده لوحیِ بی ملاحظه ی جوانی بی قرار است. اگرچه آرک آن ها می توانست از شکل گیری بیشتری بهره ببرد، هر دو بازیگر جوان می توانند اراده سرسختانه برای زنده ماندن را به رگ شخصیت هایشان منتقل کنند.

علاقمندان می توانند جهت دانلود فیلم Arcadian به انیمه لیست مراجعه کرده و از تماشای آن با زیرنویس فارسی لذت ببرند.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

پیام بگذارید