نقد و بررسی سریال The Big Cigar سیگار بزرگ

توسط ErfaNEP

معرفی سریال سیگار بزرگ

اگرچه داستان سریال سیگار بزرگ نزدیک به پنج دهه پیش روی داده است، اما با مسائلی که هنوز هم مربوط به امروز است، مقابله می کند. این مینی سریال داستان هیوئی پی نیوتن، بنیانگذار حزب پلنگ سیاه را روایت می کند که در سال 1974 در حالی که با اتهام قتل مواجه بوده از ایالات متحده گریخته است. نیوتن در پی فرار به یک منبع دور از ذهن روی می آورد: تهیه کنندگان هالیوود. این سریال با الهام از یک داستان واقعی که در مجله پلی بوی گزارش شده است و حول برنامه غیرمتعارف نیوتن برای سفر به کوبا تحت عنوان فیلمبردار یک فیلم جعلی است. وقتی که FBI به دنبال اوست، چهره های افسانه ای هالیوود مانند برت اشنایدر و جک نیکلسون برای کمک به نیوتن برای فرار از کشور درگیر می شوند. در نگاه اول، جفت کردن یک انقلابی سیاه پوست رادیکال با هالیوودی های سفید و درخشان ممکن است عجیب به نظر برسد. اما این سریال به بررسی این موضوع می پردازد که چگونه افرادی از جهان های متضاد می توانند زمینه مشترک پیدا کنند و تاریخ را با هم شکل دهند.

 

نقد و بررسی سریال The Big Cigar سیگار بزرگ

مضمون اصلی مینی سریال The Big Cigar

این سریال با شش قسمت جذاب، بینندگان را به آمریکای دهه 1970 بازمی گرداند، جایی که خشونت پلیس و نژادپرستی سیستمی بیداد می کرد. این سریال به وضوح ناامیدی نیوتن از ملتی را نشان می دهد که شهروندان خود را ناامید می کند و تمایلی به تغییر ندارد. با این حال، همچنین توانایی انسان برای غلبه بر اختلافات و اتحادهای غیر معمولی را که می توانند در مواقع بحران شکل بگیرد، برجسته می کند. سیگار بزرگ از طریق تجسم مجدد خلاقانه خود از رویدادهای واقعی، بینشی از سفر نیوتن و درس های مهمی را ارائه می دهد که امروزه همچنان طنین انداز می شوند.

 

نقد و بررسی سریال The Big Cigar سیگار بزرگ

درآمدی بر داستان سریال سیگار بزرگ

در سال 1974، هیوئی نیوتن خود را در موقعیتی ناامید می بیند. او زمانی رهبر حزب پلنگ سیاه بوده که برای آزادی سیاهان مبارزه می کرده و اکنون متهم به قتل است. او که با زندان یا بدتر از آن روبرو می شود، به جایی می گریزد که امیدوار است، اهالی آن بتوانند به او کمک کند: هالیوود. او در آنجا با برت اشنایدر، تهیه کننده مشهوری که پشت فیلم های پیشگامانه است، ملاقات می کند. برت می خواهد از ارتباطات و نفوذ خود برای حمایت از اهداف درست استفاده کند. او در هیوئی فرصتی برای انجام این کار می بیند. برت طرحی را برای انتقال مخفیانه هیوئی به خارج از کشور به مکانی امن در کوبا طراحی می کند. برای جلوگیری از سوء ظن، آنها فرار را به عنوان یک پروژه سینمایی پنهان می کنند. به این ترتیب فیلم تخیلی سیگار بزرگ متولد شد و پوششی برای تلاش آنها فراهم کرد. با کمک شریک سازنده اش، استفن بلاونر و سایر اعضای حلقه آنها، این طرح به راه می افتد. تولید پر هرج و مرجی که در پی می آید آنها را به یک سواری هیجان انگیز هدایت می کند و اف بی آی نیز در تعقیب آنها است. در طول مسیر، پیچیدگی این مردان به منصه ظهور می رسد. هیوئی همچنان بر اساس ایده آل های خود هدایت می شود، اما نشانه هایی از پارانویا و آزار و اذیت گذشته را نشان می دهد. او که زمانی صدای کاریزماتیک انقلاب بوده، اکنون درگیری های داخلی و مسیر نامشخصی را پیش رو دارد. برت به شدت می خواهد اثری از خود به جای بگذارد، اگرچه امتیازاتی که دارد، اغلب او را کور می کند. استفن تأثیر آرامش بخش خود را ثابت می کند، با این حال او نیز درگیر این است که مشارکت تا کجا باید پیش برود.

 

هالیوود و حزب پلنگ سیاه در سریال The Big Cigar

حزب پلنگ سیاه در میان تحولات اجتماعی عظیم پدیدار شد. در اواخر دهه 1960، این جنبش حقوق مدنی با نژادپرستی و خشونت مداوم مبارزه کرد و به دنبال توانمندسازی سیاسی و اقتصادی برای جوامع سیاه پوست بود. گروه هایی مانند پلنگ ها از جبهه خود در برابر تهدیدات مداوم دفاع می کردند. پلنگ ها که در سال 1966 توسط هیوئی نیوتن و بابی سیل تأسیس شد، گشت زنی های مسلحانه را برای نظارت بر رفتار پلیس انجام می داد. آنها برنامه های اجتماعی رایگان از آموزش گرفته تا مراقبت های بهداشتی را ایجاد کردند. نیوتن به سرعت تبدیل به یک رهبر برجسته و منبع بحث و جدل شد. در سال 1974، تنش ها در داخل حزب افزایش یافته بود. درگیری های داخلی با هدف قرار دادن FBI از طریق برنامه کوینتلپرو به وجود آمد. ترور رهبران سیاه پوست دیگر مانند ام.ال.کی، نیوتن را عمیقاً ناآرام کرد. او که با اتهامات جدیدی از جمله قتل روبرو شده بود، با کمک برخی از اهالی هالیوود که در داستان سریال سیگار بزرگ به تصویر کشیده شده اند، از کشور گریخت.

 

بزرگترین ایراد سریال سیگار بزرگ

سریال The Big Cigar در قلب خود درباره جستجوی آزادی و حقیقت در میان سیستم هایی است که برای پنهان کردن هر دو مورد مذکور طراحی شده اند. هیوئی پی نیوتن زندگی خود را وقف رهایی مردمش از ظلم می کند، با این حال هنوز خود را زندانی قانون، اعتیاد و جزر و مدهای متغیر تاریخ می بیند. این مجموعه به مضامین قدرتمند پیرامون جنبش رادیکال سیاه پوست و میراث پیچیده آن اشاره می کند. ما یک بررسی اجمالی از نیوتن را می بینیم که با نحوه نمایش و درک تصویرش دست و پنجه نرم می کند. او غرور شدیدی را به ریشه های خود می دواند، اما از اینکه به اسطوره کشیده شود، ناراحت است. نگاه عمیق تر به چنین درگیری های داخلی می توانست طنین اندازی شدیدی داشته باشد. در عوض، این مینی سریال مدام به سمت شخصیت های سفیدپوست می چرخد که منجر به فرار نیوتن می شوند. داستان آنها فتنه خاص خود را به عنوان چهره های به حاشیه رانده شده در داخل سیستم ارائه می دهد. اما تبدیل آنها به نقطه کانونی خطر با از دست دادن آنچه که روی سفر نیوتن سنگینی می کرد باعث می شود تا فداکاری های عظیم، چه باشکوه و چه غم انگیز، نابود شود.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

پیام بگذارید