فیلم های هیجانی

فیلم هیجانی یا فیلم تریلر

فیلم هیجانی یک ژانر داستانی است که دارای زیرژانرهای متعدد بوده و اغلب با سایر ژانرها همپوشانی دارد. فیلم های هیجان انگیز با حالتی که برمی انگیزند، مشخص و تعریف می شوند و به بینندگان احساس تعلیق، هیجان، شگفتی، انتظار و اضطراب بیشتری نسبت به باقی ژانرها می دهند. نمونه های موفق فیلم های هیجان انگیز، فیلم های آلفرد هیچکاک هستند.

فیلم های هیجان انگیز عموماً مخاطب را روی لبه صندلی نگه می دارند، زیرا داستان مدام به سمت اوج حرکت می کند. پوشاندن اطلاعات مهم یک عنصر مشترک در فیلم های ژانر مهیج است. ابزارهای ادبی مانند رد گم کردن، پیچش های داستانی، راویان غیر قابل اعتماد، و کلیف هنگرها به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرند. یک فیلم تریلر غالباً یک طرح شرور محور است که به موجب آن موانعی را ارائه می دهد که قهرمان داستان باید بر آنها غلبه کند. رایج ترین ژانرهایی که با ژانر هیجان انگیز همپوشانی دارند عبارتند از معمایی، ترسناک و پلیسی و ما در انیمه لیست از تمامی این سبک های فیلم، سریال و انیمه، آثار زیادی را برای دانلود تدارک دیده ایم.

 

مشخصات فیلم تریلر یا مهیج

در یک فیلم هیجانی یا تریلرِ سنتی، شرور عموماً مجازات می شود و مرد ساکت و قوی معمولاً دختر ضعیف غرغرو را نجات می دهد، اما هیچ قانونی در کشورهای غربی وجود ندارد که داستانی را که مطابق با یک سنت دوست داشتنی نیست، ممنوع کند. همیشه امیدوار باشید که هموطن شریر اما عاشقتان قسر در برود و مرد خوب اما کسل کننده داستان در نهایت توسط قهرمان زن بدخلق نادیده گرفته شود.

فیلم های هیجانی را می توان با خلق و خوی اولیه ای که برمی انگیزند تعریف کرد، یعنی هیجان پر از تعلیق.

به طور خلاصه، اگر هیجان در کار باشد، فیلم یک فیلم از ژانر تریلر است. همانطور که در مقدمه یک کتاب مرجع فیلم آمده است: ژانر هیجان انگیز چنین بزم ادبی غنی ای را فراهم می کند و همه جور هست. تریلر معمایی، تریلر جاسوسی، اکشن هیجانی، تریلر ماجراجویی، تریلر پزشکی، تریلر پلیسی، هیجان انگیز عاشقانه، تریلر تاریخی، هیجان انگیز سیاسی، هیجان انگیز مذهبی، تریلر علمی تخیلی، تریلر جنگی و غیره و غیره. این لیست همچنان ادامه دارد و تغییرات جدیدی به طور مداوم ابداع می شوند. در واقع، این میل به گسترش یکی از ماندگارترین ویژگی های این ژانر است. اما چیزی که به انواع فیلم های هیجان انگیز وجه مشترکی می دهد، شدت احساساتی است که ایجاد می کنند، به ویژه احساساتی مانند دلهره و نشاط، هیجان و تنگی نفس، که همگی برای ایجاد آن هیجان بسیار مهم طراحی شده اند. طبق تعریف، اگر یک تریلر هیجان انگیز نباشد، کار خود را انجام نمی دهد.

 

تعلیق

تعلیق یکی از ویژگی های مهم ژانر هیجانی است. حسی از شیفتگی و هیجان خوشایند آمیخته با دلهره، انتظار و تنش را به بیننده القا می کند. اینها از رویدادهای غیرقابل پیش بینی، مرموز و هیجان انگیز در طول روایت ایجاد می شوند که بیننده یا خواننده را به فکر کردن در مورد نتیجه اقدامات خاص وا می دارد. تعلیق ساخته می شود تا آن لحظات پایانی، هر چقدر هم که کوتاه باشند، به خاطره انگیزترین لحظات تبدیل شوند. تعلیق در یک داستان، شخص را به خواندن یا تماشای بیشتر فیلم تا زمانی که به اوج خود می رسد، منتظر نگه می دارد.

تعلیق از نقطه نظر انتظارات روایی، ممکن است در مقابل کنجکاوی و تعجب قرار گیرد. هدف این است که داستانی با تنش پایدار، غافلگیری، و احساس دائمی از عذاب قریب الوقوع ارائه شود. همانطور که توسط کارگردان بزرگ فیلم آلفرد هیچکاک توصیف شده است، تماشاگران وقتی انتظار دارند اتفاق بدی بیفتد و دیدگاهی برتر نسبت به رویدادهای سلسله وار درام دارند (یا معتقدند که دارند) دچار تعلیق می شوند، با این حال نمی توانند برای جلوگیری از وقوع آن مداخله کنند.

تعلیق در فیلم های هیجان انگیز اغلب با امید و اضطراب در هم آمیخته می شود، که به عنوان دو احساس که در انتظار نتیجه گیری برانگیخته می شوند، تلقی می شوند؛ امید به اینکه همه چیز برای شخصیت های مثبت داستان خوب پیش برود و ترس از اینکه ممکن است اتفاق خوبی برای آن ها نیفتد. نوع دوم تعلیق انتظاری است که در آن، ما یا می دانیم یا نسبتاً نسبت به آنچه قرار است اتفاق بیفتد مطمئن هستیم، اما همچنان در انتظار وقوع واقعی آن برانگیخته می شویم.

به گفته فیلسوف یونانی ارسطو در کتاب شاعرانه خود، تعلیق عنصر مهمی برای ساخت ادبیات است و این قرارداد نانوشته مهمی در ژانر هیجانی است.

ثابت شده است که موسیقی هیجان انگیز باعث ایجاد بی اعتمادی و عدم اطمینانی شوم بین بیننده فیلم و شخصیت روی پرده در زمانی که موسیقی در حال پخش است، می شود.

 

سبک ها، تم ها و شخصیت های یک فیلم هیجانی

می توان سبک ها و تم های رایج در فیلم های جنایی و اکشن را در فیلم های باج گیری، فیلم های اسارت، فیلم های سبک سرقت، فیلم های انتقامی و فیلم های آدم ربایی دید. بخش تریلر رایج در فیلم های هیجان انگیز رازآلود و معمایی، تحقیقات و تکنیک whodunit (کی کرده؟) است. عناصر رایج در تریلرهای دراماتیک و روانشناختی شامل پیچش های داستانی، دگرگونی های روانشناسی، پرداختن به وسواس و بازی های ذهنی است. عناصر رایج فیلم های علمی تخیلی مهیج، کشتن ربات ها، ماشین ها یا بیگانگان، دانشمندان دیوانه و آزمایش های سری هستند. تم متداول در تریلرهای ترسناک، قاتلان سریالی، تعقیب و گریز، تله و دام مرگ و ترس از شخصیت های ناشناخته است. عناصری مانند تئوری های حاشیه ای، اتهامات نادرست و پارانویا در فیلم های هیجان انگیز پارانوئید رایج هستند. تم های تهدید یک کشور، جاسوسی، توطئه، تروریسم و نظارت الکترونیکی در فیلم های هیجان انگیز جاسوسی رایج هستند.

شخصیت ها ممکن است شامل جنایتکاران، تعقیب کنندگان، قاتلان، قربانیان بی گناه (اغلب در حال فرار)، زنان بی اعصاب، افراد روان پریش، قاتلان سرگردان، جامعه گرایان، عناصر پنجم، تروریست ها، پلیس ها و شورشیان فراری، کارآگاه خصوصی، افراد درگیر در روابط پیچیده و افراد خسته از جهان، مردان و زنان گوشه گیر، شیاطین روانی باشند. مضامین اغلب شامل تروریسم، توطئه سیاسی، تعقیب و گریز یا مثلث عشقی است که منجر به قتل می شوند. فیلم های توطئه ای شامل شخصیت هایی است که با یکدیگر یا با نیروهای بیرونی در تضاد قرار می گیرند.

قهرمان فیلم های هیجانی، عموماً با مشکلی روبرو می شود. مهم نیست که یک فیلم هیجان انگیز در چه زیرژانری قرار می گیرد، این فیلم ها خطری را که قهرمان داستان با آن مواجه است، تأکید می کند. قهرمان ها اغلب شهروندان عادی هستند که به خطر عادت ندارند، اگرچه معمولاً در فیلم های جنایی و اکشن، ممکن است مردانی جان سخت وجود داشته باشند که به خطرات عادت کرده اند، مانند افسران پلیس و کارآگاهان. در حالی که قهرمان های فیلم های هیجانی به طور سنتی مردان بوده اند، شخصیت های اصلی زن به طور فزاینده ای رایج شده اند. در فیلم های هیجان انگیز روان شناختی، قهرمان ها به منابع ذهنی خود متکی هستند، چه از طریق مبارزه با هوش در مواجهه با آنتاگونیست (شخصیت منفی) و چه در مبارزه برای ایجاد تعادل در ذهن خود شخصیت. این تعلیق، اغلب از دو یا چند شخصیت ناشی می شود که ذهن یکدیگر را به دام می اندازند، یا با انجام بازی های ذهنی با یکدیگر یا صرفاً تلاش برای تخریب وضعیت روانی دیگری.

 

داستان و صحنه پردازی در ژانر تریلر

فضای تهدیدآمیز و خشونت ناگهانی، مانند جنایت و قتل، مشخصه فیلم های هیجان انگیز است. تنش معمولاً زمانی به وجود می آید که شخصیت یا شخصیت ها در موقعیت خطرناکی قرار می گیرند یا در تله ای گیر می افتند که فرار از آن غیرممکن به نظر می رسد و روند آن معمولاً به این شکل است که شخصیت اصلی بدون گناه یا ناآگاهانه درگیر یک موقعیت خطرناک یا  به صورت بالقوه مرگبار است. فیلم های هیچکاک اغلب یک قربانی بی گناه (یک فرد معمولی) را در موقعیتی عجیب، تهدیدکننده زندگی یا وحشتناک قرار می دهند.

فیلم های تریلر بیشتر در حومه های شهر و شهرها اتفاق می افتند، اگرچه گاهی اوقات ممکن است به طور کامل یا جزئی در مکان های عجیب و غریب مانند بیرون از شهر، بیابان ها، مناطق قطبی یا دریاهای آزاد اتفاق بیفتند. این قهرمانان معمولاً سرسخت و مدبر، اما اساساً معمولی در مقابل شرورانی قرار می گیرند که مصمم به نابودی آنها، کشورشان یا ثبات دنیای آزادشان هستند (به خصوص اگر در دوران جنگ سرد اتفاق بیفتد). غالباً در یک فیلم هیجان انگیز، قهرمان داستان در ماموریت خود با مشکلاتی مواجه می شود که به نظر می رسد غیرقابل حل هستند، تهدیدات شامل ضرب الاجل زمانی و مخاطرات زیاد است و اگرچه مدبر هستند، اما در طول مسیر با دوراهی های شخصی روبرو می شوند که آنها را مجبور می کند برای دیگران فداکاری کنند.

 

ژانرهای ترکیبی با ژانر تریلر

فیلم دریای عمیقیست که می توان به اعماقش نفوذ کرد؛ از این رو ژانرهای فرعی را به انواع خاصی از فیلم ها در ‏هر ژانر اختصاص می دادند. ژانر «تریلر» (هیجانی) شامل زیرژانرهایی مثل تریلر جنایی یا فیلم هیجانی جنایی، فیلم سبک سرقت، تریلر آخر الزمانی، تریلر روانشناختی و ‏تکنو تریلر است و می تواند با ژانر های اصلی دیگر، مثل اکشن، ماجراجویی، کمدی، وسترن، جنگی، علمی تخیلی، فانتزی  و ... ترکیب شود.

 

فیلم تکنو تریلر ‏

تکنو تریلر یک ژانر تلفیقی است که موضوعاتی از ژانرهای جاسوسی-علمی تخیلی به همراه مقداری موضوعات مرتبط یا غیر مرتبط از سایر ژانرها را وام گرفته است. در بسیاری از موارد این ژانر با ژانر علمی تخیلی اشتباه گرفته می شود.در این ژانر معمولاً به یکی از فناوری های جدید و اثرات (گاه مخرب) آن در جریان داستان اشاره می شود.به علاوه برای افزودن تم ماجراجویانه و هیجان انگیز موضوعاتی نظیر جاسوسی-هنرهای رزمی و بازی های سیاسی معمولاً توسط نویسندگان این ژانر به داستان ها اضافه می شود. ولی هدف اصلی نویسنده در این ژانر (بر خلاف ژانر علمی تخیلی) تعریف کردن یک داستان است نه صرفاً آشنا کردن خواننده با فناوری جدید. 

فیلم اکشن تریلر

از نمونه فیلم های جدید ترکیبی این دو ژانر می توان به فیلم Memory، فیلم The Gray Man، فیلم The Contractor، فیلم Without Remorse و فیلم White Elephant اشاره کرد که دانلود فیلم های مذکور از انیمه لیست امکان پذیر است.               

فیلم کمدی تریلر

فیلم Amsterdam، فیلم Red Notice، فیلم The Menu، فیلم Bullet Train و فیلم The Unbearable Weight of Massive Talent، از نمونه فیلم های جدید کمدی تریلر هستند.

فیلم تریلر ماجراجویی

از نمونه فیلم های جدید زیرژانر ماجراجویی مهیج، می توان به فیلم Rubikon، فیلم Beast، فیلم Prey، فیلم Jurassic World Dominion، فیلم Voyagers و فیلم Ad Astra اشاره کرد.

فیلم ترسناک تریلر

فیلم The Invitation، فیلم Jaula، فیلم Orphan: First Kill، فیلم The Black Phone، فیلم Nope، فیلم X، فیلم The Innocents و فیلم Run از جمله فیلم های جدید ژانر ترکیبی ترسناک مهیج هستند.

فیلم تریلر معمایی

از جمله فیلم های جدید رازآلود هیجانی، می توان به فیلم The Pale Blue Eye، فیلم Deep Water، فیلم The Weekend Away، فیلم Don't Worry Darling، فیلم My Son، فیلم Luckiest Girl Alive، فیلم The Little Things و فیلم The Postcard Killings اشاره کرد.

فیلم تریلر علمی تخیلی

فیلم Tides، فیلم Oxygen، فیلم Rubikon، فیلم Awake، فیلم Tenet، فیلم 2067، فیلم Project Gemini، فیلم Infinite، فیلم Reminiscence، فیلم Voyagers، فیلم The Platform و فیلم The Witch: Part 2. The Other One از جمله فیلم های جدید ژانر مهیج علمی تخیلی هستند.

فیلم تریلر وسترن 

از نمونه فیلم های جدید ژانر ترکیبی تریلر وسترن می توان به فیلم Hell or High Water، فیلم Wind River، فیلم Brimstone، فیلم The Missing، فیلم No Country for Old Men، فیلم The Revenant، فیلم 3:10 to Yuma، فیلم Jonah Hex، فیلم Slow West و فیلم Bacurau اشاره کرد.           

فیلم فانتزی تریلر

فیلم Antlers، فیلم Malignant، فیلم Firestarter، فیلم Fantasy Island، فیلم The Night House، فیلم Valhalla، فیلم Glass و فیلم The Curse of La Llorona از جمله فیلم های جدید ژانر ترکیبی فانتزی مهیج هستند.

فیلم جنگی مهیج

فیلم Hunter Killer، فیلم Munich – The Edge of War، فیلم The Wall، فیلم The Wolf's Call، فیلم Mosul، فیلم Mine، فیلم Valley of the Dead، فیلم Overlord، فیلم Dunkirk، فیلم The Siege of Jadotville، فیلم Zero Dark Thirty از جمله فیلم های ژانر ترکیبی جنگی تریلر هستند.

© تمام حقوق این سایت متعلق به انیمه لیست می باشد.